Navigation Menu+

Uçak Bileti Rezervasyon (0216) 456 0 383

Tarih : Kas 4, 2013 Yazar

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, uçuşlarda yeni bir hat açmalarının ardından o hatta daha önce uçan havayolu şirketinin fiyatları indirdiğini belirterek, “’da bize regülatör havayolu diyorlar. Çünkü biz girdiğimizde fiyatlar düşüyor, regüle oluyor” dedi. Moskova uçuşlarının tanıtım toplantısında konuşan Ali Sabancı, sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

40 EURO’LUK İNDİRİM

Haftada üç gün karşılıklı uçuşlarla 16 uluslararası, 24 yurtiçi nokta olmak üzere ’yı 40 farklı noktaya bağlayacaklarını anlatan Sabancı, “Her zaman olduğu gibi bizim hatta girişimize birlikte diğer havayolu şirketi de fiyatları düşürüyor. Moskova’ya uçuşlarına başlayalı iki hafta olmasına rağmen yüzde 94 doluluk oranı yakaladık. Daha önce bilet fiyatları 300 Euro olan taşıyıcı, biz uçmaya başlayınca iki haftada fiyatını 260 Euro’ya çekti. Bu fiyat daha da düşecektir” diye konuştu.

SATIN ALMA YOK

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda kiraların daha pahalı olmasına rağmen fiyatların daha ucuz olduğuna işaret eden Sabancı, “Fiyatların düşürülmesi isteniyorsa rekabete izin verilmeli. Rekabet olursa fiyatlar iner” dedi. Gelecek dönemde Türkiye’de bir satın alma planlamadıklarını anlatan Sabancı, “Ben modeli bozmamak, kirletmemek gerektiğine inanıyorum. Bu çok önemli. Türkiyede satın alınacak bizim modelimizde havayolu yok. Onun yerine kendimiz büyümeyi tercih ediyoruz” diye konuştu.

Ali Sabancı kişisel hizmetlerden 2012 yılında 230 milyon lira kazandıklarını belirterek bu rakamın uçak bileti’u aldıkları zamanki ciroya yaklaşık olduğunu söyledi. Sabancı, bu hizmetlerde kâr marjının yüzde 91 olduğunu vurgulayarak uçurmaktan değil, bu hizmetlerden para kazandıklarını dile getirdi.

Tavan etkilemez rahatsız eder

Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı havayolu şirketinin sadece 27 bin yolcuyu 300 liranın üzerinde taşıdıklarını dile getirerek şunları söyledi: “Tavan fiyat bizi etkilemez, ama rahatsız eder. Fiyat düşürmek için başka yöntemler var. Fırsatçılığı önlemek için gereken tavan fiyat değil rekabet. Dinamik fiyat sisteminde fiyatlar uçağın doluluk oranına göre yükseliş gösterir. Biletlerini pahalı alanlar, ucuz alanları sübvanse ederek bu sistemin sürdürülebilir kılmasını sağlamaktadır. Getirilecek tavan fiyat uygulaması, biletlerin ucuza satılmasının önünü kesecektir.”

2013 ilk 6 aya ilişkin rakamlar
-İç ve dış hat toplam misafir sayısı 7.55 milyon
-44.1 milyon TL net kâr
-Doluluk oranı yüzde 79.3
-Yan gelirler misafir başına 19 TL.
-İç hat pazar payı yüzde 26.7, dış hat pazar payı yüzde 9.1
-Yurtdışında 45, yurt içinde 31 nokta, toplamda
30 ülkede 76 noktaya uçuş
-Cirosu 991 milyon TL
-Aktif büyüklüğü 3.1 milyar TL
-Operasyonel FAVÖK 200 milyon TL

Makaleyi Oyla
[Total: 0 Average: 0]

1 Comment

  1. THY, TÜRKİYE’NİN SEMBOLÜ

    Satıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Hava Yolları’nı (THY) Türkiye’nin uluslararası güçlü imajının oluşmasına katkı sağlayan en önemli kurumların başında geldiğini ifade ederek THY’de grev ihtimaline ulaşan süreci, bu kurumla en yoğun ilişkiyi yaşayan üretici ve ihracatçılar olarak endişeyle izlediklerini dile getirdi.

    Satıcı, THY’nin sadece bir havayolu şirketi değil, Türkiye’nin turizmine, dış ticaretinin önemli bir bölümüne aracılık eden, ilaçtan soğuk zincir gerektiren bir çok ürüne kadar ihraç ve ithal mallarını taşıyan, Türkiye’nin sembolü olan bir kurum olduğunu hatırlattı.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Müşteri Hizmetlerini Ara