Navigation Menu+

İstanbul Uçak Bileti Hattı (0216) 456 0 383

Tarih : Eki 29, 2013 Yazar

Yönetim Kurulu Başkanı Sabancı, ’ndan Ankara uçuşları için izin alamadıklarını belirtti. Sabancı, “Ankara’ya Atatürk Havalimanı’ndan uçarsak fiyatları yarı yarıya düşüreceğiz” dedi.

Havayolu sektörünün önemli firmalarından uçak bileti, 8 Ekim’de İstanbul-Moskova seferlerine başladı. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, seferlerin başlamasının ardından oluşan rekabetin fiyatlara olumlu yansıdığını söyledi.

Şırnak’a da uçacağız

Moskova seferlerini başlattıktan sonraki iki haftalık verilere bakıldığında rakiplerinin fiyatları yüzde 13 düşürdüğünü kaydeden Sabancı, “Moskova hattımızda ilk iki hafta yüzde 95 doluluk oranını yakaladık. Haftada 3 uçuşumuz var. Bunu 14’e çıkaracak kapasitemiz var” dedi.

33 ülkede 76 noktaya seferleri bulunduğu bilgisini veren Ali Sabancı, Türkiye’de 31 noktaya uçuş gerçekleştirdiklerini belirtti. Sabancı, “Aralık ayında Edremit ve Şırnak’a, ocakta da Mardin ve Erzurum’a seferlerimiz başlayacak” diye konuştu. İç hatlarda dış hatlardan daha hızlı büyüdüklerini ifade eden Sabancı şöyle konuştu:

59.99 eurodan başlıyor

“Dış hatlarda uçuş sınırlaması var. Her yere uçamıyoruz. 2013’ün ilk 6 ayında iç hatlarda pazar payımız yüzde 26.7 oldu, dış hatlarda ise yüzde 9.1. Sefer başlattığımız destinasyonda fiyatlar düşüyor. Rusya’da Krasnodar, Omsk ve Soçi’ye seferlerimiz vardı. Soçi’ye Trabzon’dan uçabiliyoruz. ’ndan Moskova’ya uçuşlarımız 59.99 eurodan başlıyor. Rakibimizin fiyatları 300 euroydu, bizden sonra 260 euroya düştü. Bu daha da düşecektir. Türkiye’nin merkez olmasını istiyorsak dış hatları rekabete açmalıyız.”

‘Söz veriyoruz fiyatlar düşecek’

Ali Sabancı, Atatürk Havalimanı’ndan Ankara’ya uçuş yapamadıklarını hatırlattı.

Bu hatta sadece tek bir firmanın seferleri bulunduğunu kaydeden Sabancı, “Atatürk Havalimanı’dan Ankara’ya haftada 150 sefer var. Bu seferlerin ortalama fiyatı 141 lira. Sabiha Gökçen’den ise haftada 21 sefer var ve ortalama fiyat 64 lira. Atatürk Havalimanı-Esenboğa hattında bize ya da diğer rakiplerimize 5 sefer izni verseler fiyatlar yüzde 50 düşer” diye konuştu. Fiyatların makul seviyeye gelmesi için rekabetin artması gerektiğini belirten Sabancı, “Atatürk Havalimanı’ndan Ankara’ya uçmaya talibiz ve söz veriyoruz fiyatları yarı yarıya düşüreceğiz” dedi.

6 ayda 7,5 milyon yolcu

2012 yılında toplam 13 milyon 600 bin yolcu taşıdıkları bilgisini veren Ali Sabancı, 2013’ün ilk 6 ayında 7 milyon 540 bin yolcuya ulaştıklarını kaydetti. Sabancı, 2012’de yolcularının yüzde 26’sının 50 liranın, yüzde 73’ünün ise 100 liranın altındaki fiyatlarla uçtuğunu belirtti. 2012 yılında 1.9 milyar lira ciro elde ettiklerini hatırlatan Sabancı, “Bu yılın ilk 6 ayında 991 milyon liraya ulaştık. Bunun 230 milyon lirasını yolcuların uçak içi satışlar, fazla bagaj hakkı, koltuk seçimi gibi kişisel tercihlerinden elde ettik” şeklinde konuştu.

Makaleyi Oyla
[Total: 0 Average: 0]

1 Comment

  1. İş yaşamında ve girişimcilikte nelerin önemli olduğu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Sabancı, tüketiciyi rahatlatmanın önemine işaret ederek, “Ayrıca senden iyi insanlarla çalışmayı bilmen lazım, işlerini yücelten bir kişi değil bir gruptur ve ürünü kendine göre değil genelin tüketebileceği bir şey yapmak lazım, zenginliği paylaşmayı da bilmek gerek” diye konuştu. http://www.arabalar1.com
    Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton da girişimcilere tavsiyelerde bulunarak kendi iş yaşamından örnekler verdi. Girişimcilikte, iş hayatında çıkış noktasının iyi belirlenmesi gerektiğinin önemine vurgu yapan Alaton, doğru fikirlerin doğru şekilde hayata geçirmesi gerektiğini söyledi. Girişimcilere yol haritalarını iyi belirlemeleri gerektiği tavsiyesinde bulunan Alaton, iş yaşamında olabilecek sorunlardan, kendini iyi yetiştirmenin ve geliştirmenin öneminden bahsetti.

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add your own review

Rating

Müşteri Hizmetlerini Ara